Bosch PVS811B16E – Venting Induction hob 80cm
1,995.00 Spring Sale
-26% Off
  • Bosch
  • Finish: Frameless black glass ceramic
  • Controls: TouchSelect | 17 power levels | QuickStart | ReStart | QuickStop
  • Cooking Zones: 4 zones | CombiZone for larger cookware
    • Front left: 210 mm, 2.2 kW (3.7 kW Boost)
    • Rear left: 190 mm, 2.2 kW (3.7 kW Boost)
    • Rear right: 180 mm, 1.8 kW (3.1 kW Boost)
    • Front right: 210 mm, 2.2 kW (3.7 kW Boost)
  • Extraction Performance:
    • Normal extraction: up to 500 m³/h
    • Boost: up to 622 m³/h
    • Recirculation boost: up to 595 m³/h
  • Noise Levels: 55–74 dB depending on mode
  • Efficiency: Energy Class B | Fluid Dynamic Efficiency A | Grease filtration 94%
  • Dimensions: 223 x 802 x 522 mm | Suitable for 60 cm base cabinet
  • Power: 7.4 kW | Power management options for 16A, 13A, 10A connections